aneb slovenské pohádky a pověsti Boženy Němcové.
Velká výpravná kniha, ilustrovaná Adolfem Zábranským, přináší pohádky známé i méně známé.
Popravdě když jsem se začetla, připadalo mi, že jsou mi něčím povědomé a přitom překvapivě odlišné. Je tu třikráte zmíněn Skleněný vrch, jako kouzelné místo. V pohádkách se objevují strašliví draci a mluvící koně. Zvířátka, která pomáhají. Kouzelné babice, létající lidi (Berona), rozdávají se dary, které by se dle mého soukromého mínění neměly pustit z ruky (ubrousku prostři se, klobouček který hraje nebo střílí).
Jedno společné ale mají. Hlavní postavy musí překonávat překážky. Je jedno, že jim v tom pomůže kouzelník, kouzelnice, mluvící kůň, zvířátka. Jde o to, že se vypraví na cestu plnou nebezpečí a nesnází, s tím, že neví jak dopadnou, naleznou svou Mahulenu, svůj sen, svůj cíl?
Občas se chovají jak hlupáci, ale časem zmoudří, občas jsou moudří už z kraje, jen se jako hlupáci tváří.
V lecčem se tyto pohádky liší od těch erbenovských - třeba i zde se objevuje Dlouhý, Široký a Bystrozraký, jen zápletka je trochu jiná. A spolu se Slunečníkem, Větrníkem a Měsíčníkem se neobjevuje Večernice, ale Uliana, krásná bojovná princezna.
Zabrousila jsem do těch pohádek a s chutí jsem si početla. A uvědomila si, jak konkrétně tyto pohádky mi vypadly z paměti, jak jsem je měla v paměti zkresleny. Některé vlastně i ve spojení s filmy, které jak známo, se původní osnovy drží jen přibližně.
Slovenské pohádky a pověsti dle Boženy Němcové vypravuje Jaroslav Seifert.
Ilustroval Adolf Zábranský
Vydáno se souhlasem Ministerstva školství ČSSR jako četba pro žáky základních škol
Vydal Albatros v roce 1985
Pro čtenáře od 8 let
Žádné komentáře:
Okomentovat